Ben Bir Gezginim

Küçüklüğümden beri en sevdiğim şarkı Ayna gurubunun Yeniden de Sevebiliriz (Akdeniz) şarkısını dinlerken geçmişe doğru zihnimde bir yolculuğa başladım.

Aklıma hemen sarı otlar mavi deniz, cırcır böcekleri, çam kokusu ve kozalaklar geldi. Bana yaz, sende ne ifade ediyor derseniz sıraladığım kelimeleri tekrarlayabilirim. Sonra ailecek gittiğimiz tatiller geldi aklıma Türkiye’nin neresinde olursak olalım tatil bizim aile için vazgeçilmezdi. Günü birlikte olsa, 3 aylıkta olsa denize dokunmamız gerekiyordu. Bütün yılın temposunun arasında yaz tatilinin hayali kurardık ailecek. Babam asker olduğu için o en fazla 20 gün bizimle kalabiliyordu. 3 aylık tatilin en güzel anları babamın yanımda olduğu anlardı. Tabi tatil olur da mangal olmaz mı? Babamla mangal başında ettiğimiz sohbetler unutulur mu? Unutulmaz tabii ki.

Anılar, o kadar fazla ve kopuklar ki hatırlamakta onlarla ilişki kurmakta zorlanıyorum belki de en iyisi geçmişe takılı kalmamak. Güzel anılarım var birde. unutmak istemediğim, beni ben yapan anılar işte onlar bana dünyayı, insanı sevdiren anılar, yaşanmışlıklar. Güneşi, denizi, yazı sevdiğim kadar çok fazla şeyi sevmiyorum.  Bir Egeli olarak Akdeniz de benim için vazgeçilmez. Babamın işi sebebiyle Türkiye’nin bir çok şehrinde sıfırdan hayat kurdum. Bana gurbeti yalnızlığımı unutturan yine sıcak bir gün, yemyeşil bir çam ağacı ve uzun uzun öten cırcır böcekleri oldu.

Bir çok iş yapıyoruz ismimizin önüne sürekli ünvanlar geliyor ve gidiyor. Bana kendini nasıl tanımlarsın diye sorarsanız gezgin derim. Merhaba ben Gezgin Fatih Dalgıç. Ne mi yaparım?

Düşüncelerde, geçmişte, gelecekte, isteklerimde, girişimlerimde, hayallerde, denizde, güneşte, kalbimde ve ruhumda gezinirim ara sıra gün batımında yada gün doğumunda dinlenirim ama gezmeye devam ederim.

Bazen bir kaç gün evden çıkmadığım oluyor fark ediyorum ki içim daralıyor, her fırsatta kendimi balkona atıyorum biraz gökyüzünü izlemek içimi ferahlatıyor. Belki de özgür olmayı seviyorum.

Özgürlüğü herkes hak eder özgürlüğü kısıtlamak bir ceza olsa da kişinin kendisini bulmasına engel olur. Özgürlüğümüzün kıymetini bilmeliyiz özgür olduğumuz her saniye için şükretmeliyiz. Şükrediyorum.

Ben bir gezginim kendini arayan bir gezgin. Gezdiğim yerlerin sınırı yok gezmem için bir nedene de ihtiyacım yok bilmediğim sonunu göremediğim bir çöldeyim vahayı bulmak yada çölde kalmak benim elimde vahayı, yeşili, suyu yani kendimi bulmak için  sürekli arıyorum, geziyorum.

Sende benim gibi vahayı, kendini arıyorsan o zaman neden kendimizi eve tıkmış bekliyoruz. Ben gezmek için yazımın bitmesini bekliyorum ya sen? Neden toprağa dokunmuyoruz. Neden yaklaşan yazı coşkuyla karşılamıyoruz.

Bugün gezmek için iyi bir gün hadi kalk gezelim, toprağa dokun ve beni hisset!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir