Bir Sanatçı İki Yaratıcı Ruh

Aktüel İnsan olarak genç sanatçıların hayat hikayelerini ve eserlerini paylaşmaktan mutluluk duyuyoruz. Bir toplumun gelişmişlik düzeyinin sanatla orantılı olduğunu düşünüyorum. Sanat üretkenliktir farklılıktır her gün gördüğümüz bir çok parçayı birleştirip yeni bir şey üretmektir bunu yaparken de sanatçının estetik içsel ve duygusal yanını eserine aktardığını görürüz. Sanata zaman ayırmak rahatlamaktır motivasyondur. Sürat ile kendini yok eden dünyaya yeni bir fidan dikmektir. Böylece ülkemize fidan diken her fidanı sitemizde paylaşmaya çalışacağız.

Bir arkadaşım Instagramı vasıtası ile tanıştığım Sariya’nın ve arkadaşı Buse’nin hikayesini Sariya’nın yazımından okuyacağız. Keyifli okumalar 🙂

Ben Sariya. 1998’de Bursa’da doğdum. İsmimin garipliğini dile getireceksiniz belki. İsmim azerice-tatarca kökenli bir isim. Güzel ve soylu anlamında kullanılıyor.

Küçüklüğümde hemen hemen her alana ilgim vardı. Resim, müzik, edebiyat, bilim… Kendimi hiç heyecanla çizgi film izlerken ya da oturup saatlerce oyun oynadığımı hatırlamıyorum. Genelde hep başka uğraşlarım olurdu. Resim çizer, deneyler yapardım. Okumayı yazmayı öğrendiğimde hikayeler yazmaya başladım. Piyanoya ilgim olduğu için aileme org aldırmıştım. Oyuncak için değil de mikroskop için ağladığımı bilirim. Ailem hiçbir zaman “yeter artık!” demedi. Arkamda oldular.

Görsel sanatlara ilgim annem dolayısıyla daha baskındı. Çünkü annemin de sanata ilgisi çoktu. Ona hayrandım. Bana hep bir şeyler öğretti. İlk ve ortaokulda resim eğitimi aldığım öğretmenlerim de benimle çok ilgilenirlerdi. Bundandır ki görsel sanatlara aşık oldum!

Bu işe başlarken yalnız değildim. Yakın arkadaşım Buse Bilge’de vardı. Ben yerleştirme çalışmalarını yaparken, mizahına güvendiğim dostum da Art memes çalışmaları yaparak sayfaya gülücükler katıyor.

Buse Bilge 1998 Bursa doğumlu. Kendisi ilkokul ve lise yıllarında keman çalmış resimden çok müziğe yatkın ve ilgili biri ancak mizahını sevdiğim için ona art memes yapmayı teklif ettim.Zamanla kendisi bu fikri çok sevdi ve uğraşmaya başladı.Bilgisayar programlarına ve teknik olan her işte artı bir başarısı vardır. Denizcilik öğrencisi bir kaptan adayı. Hem sanat hem de denizle ilgilenmeyi seviyor.

Aslında eserlerimizde günlük hayatta yaşadıklarımız ya da aniden aklımıza gelen şeyleri gönderi olarak atıyoruz. Bunu sevdiğimiz için yapıyoruz. Bir şeyler ortaya koyup, gittikçe geliştirebileceğimizi görmek güzel bir şey. Bu alanda öğreneceğimiz çok fazla şey var. Hatta bildiğimiz ne varsa onlar da eser miktardadır. Gün geçtikçe kendimizi geliştirmeyi ve daha güzel ürünler ortaya koyabilmeyi hedefliyoruz. Şu hayattan öğrenilecekler çok fazla ve sınırsız. Yaşamımız boyunca öğrenmekten vazgeçmeyeceğiz.

Bir Sanatçı’nın eserlerine göz atmak için Instagram hesaplarını ziyaret edebilirsiniz.  Instagram: birsanartci

Aktüel İnsan

Güncel bilginin doğru adresi.   www.aktuelinsan.com

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir