Enayi miyiz? İyi miyiz?

Enayi miyiz? İyi miyiz?

Hepimize iyiliğin ne kadar güzel bir erdem olduğu küçüklüğümüzden beri anlatılmıştır. İyilik yapmaya sevk edilmiş, elimizden geldiği kadar iyilik yapma gayreti içinde bulunmuşuzdur.

İyilik yapmak gizli ve açık kişiyi mutlu etmektedir. İyiliğin pozitif artıları bedene ve ruha tahmin edilenden daha fazladır. Çocuk sahibi bireyler üzerinde yapılan araştırma sonucu çocuklarınıza iyiliği teşvik etmek için neler yapabilirsiniz? Sorusuna aileler en çok kendi davranışlarımız ile örnek olmak, iyiliğin erdemlerini anlatmak ve iyi bir eğitim vermek gibi cevaplar vermişlerdir. Bu sonuç çocukların iyi bireyler olmasında ailenin önemini vurgulamaktadır.

Okul ortamında iyilik kavramı çok defa suistimal edilmektedir. İyilik yapıldığında bilinçsiz arkadaş çevresi tarafından alay edilerek enayi sıfatı yakıştırılmakta ya da iyilik yapılan kişi tarafından suistimal edilmektedir.

Yaşımız kaç olursa olsun iyilik yaptığımız birisinin bu iyiliği suistimal etmesi bizi çok üzmektedir. Fakat üzül meye kapılmadan önce kendimizi şu soruyu sormalıyız. Biz iyi bir insan mıyız? Yoksa bazen mi iyi bir insanız?

İyi insan olmak istiyorsak bu her şart altında olmalı. İyiliğin erdemini ve felsefesini idrak edebilmek için iyiliğin karşısında iyilik görmediğimiz durumlarda bile iyiliğimize devam etmemiz gereklidir.

Enayi miyiz? Hayır, iyi birisiyiz!

İyiliğin karşısında iyilik yapmak, günümüzde o bile zor olsa da kötülüğün karşısında iyiliğe devam etmek diğer duruma göre daha çok zordur. İyi olmak akıllı olmamak anlamına gelmez, hem iyi hem akıllı olmalıyız. İyiliği kötülük karşısında da yaparken. Bize yapılan kötülüğün farkında olmalı önlemlerimizi almalı ama asla kötülükle cevap vermemeliyiz.

Şu yaşadığımız zamanda egolarımızın tavana ulaştığı, bencilliğin limitlerini zorladığımız, kendimizi kedimizden kıskandığımız bir dönemde kötülüğün karşılığında iyi olmak ve iyiliğimize devam etmek gerçekten zor ve erdemli bir davranıştır. Ama ne olursa olsun iyi olmak iyilik yapmak bireyi her zaman mutlu etmektedir. Bir iyilikle bir hayat değişebilir, bir yaşam can bulabilir önemli olan bu iyiliği kalbimizle ve içten hiçbir karşılık beklemeden yapmamızdır. Evren ve dünya muhteşem bir sistemle ve nizamla işlemektedir. Hiçbir şey yok olmamaktadır. Elbet bir gün samimi yapılan iyilik dönüp dolaşıp bize geri gelecektir.

İyi, sevgili ve mutlu insanlar olmamız dileğiyle. Her zaman iyi kalın.

Fatih Dalgıç

 

Aktüel İnsan

Güncel bilginin doğru adresi.   www.aktuelinsan.com

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir