Genç Sanatçı Ege Karan’dan Dijital Enstalasyon Çalışmaları

Öncelikle yazıma enstalasyon sanatı hakkında bilgi vererek başlamak istiyorum.

Kökleri kavramsal sanat ve hatta 20. yüzyıl başındaki Marcel Duchamp’ın hazır-yapımları ve Kurt Schwitters’e kadar giden enstalasyon, diğer adıyla yerleştirme sanatı, çağdaş sanatta performans dışında birçok başka görsel sanat disiplininden de destek alan melez (hibrid) bir tarzdır. Uygulanmasında sanat eserinin sergileme veya gösterim aşamalarını vurgulayan yerleştirme, 1970’lerde şekillenmiştir.

 

Bir sanatçının arkadaşınız olması gerçekten avantaj

Uzun yıllardır tanıdığım ve aynı sınıfta ders aldığım değerli arkadaşım Ege Karan’dan bahsedeceğim sizlere kendisi marjinal tarzıyla ve farklı duruşuyla değerli bir arkadaşımdır. Psikoloji bölümü okumaktayız  bölümümüz adına yürüttüğümüz bir çok faaliyette beraber çalışma fırsatımız da oldu. Yaratıcı düşünce yapısıyla her zaman bize destek olmuştur. Tabii ki Ege’yi tanımadan onun hakkında bir görüşe varmak doğru olmaz onun iç dünyasına inebilmek lazım onu tanımak için. Bu farklı ve creatif insan aynı zamanda benim hemşehrim, bizim şehrin Balıkesir’in havasından mıdır? Suyundan mıdır? bilmem ama 🙂 güzel işler üreten insanlar çıkıyor memleketimizden.

Ege genç yaşına rağmen sanatçı kişiliğini ortaya çıkartarak Dijital Enstalasyon sanatı ile uğraşıyor. Yaptığı çalışmalar benimde çok hoşuma gitti bu yüzden Blog’um da yer vermek istedim. Genç sanatçılara bu ülkenin ihtiyacı var Sanatın ve bilimin önemsenmesi ve gelişmesi toplum olarak gelişmemizin en önemli kriterleri olarak görüyorum.

Şimdi biraz Ege’nin öz geçmişine bakalım.

Ege Karan 90’larda Balıkesir’de doğdu. Annesi tek çocuğuna ismini Ege’nin durgun sularına ithafen vermiş. Dönemin hit şarkısı ise Puff Daddy- I’ll Be Missing You. Belki ondandır Ege’nin Rock’n Roll’u en sevdiği müzik tarzı sayması. Sanatla 5. sınıfta tanışıp ilk sergisini de o zaman açtı. 12 yaşında analog fotoğraf makinelerine ilgi duymaya başladı. 18 yaşına kadar bu ilgisi sayesinde bir çok konser, tanıtım ve klip çekimlerinde rol aldı. Sonrasında ise, grafik dizayn ve illüstrasyon alanında çalışmalar yaptı. GoneMad prodüksiyon oluşumunun kurucu ortağı oldu. “Eski Modern” isimli sergisini 17/07/2017 tarihinde memleketi Balıkesir’de açmıtı.

Benim en çok hoşuma giden çalışmalarından birisi;

 

– “Kızıl bir öğleden sonra demirden örülmüş kocaman bir göz ile tanıştım ve 3. Gözüm o gün açıldı. Gördüklerimi göstermek için dolaştım 3 göz ile.”

Derin bir içsel yapısı olan Ege’nin ruhunu ve iç dünyasını yansıttığı değerli eserlerine göz atalım.

Aktüel İnsan

Güncel bilginin doğru adresi.   www.aktuelinsan.com

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir