Kıbrıs’ta Emlak Piyasası

Eğitime ve sağlığa yapılan yatırımlar sonrası Kıbrıs’ta emlak piyasası kızıştı.

Her yıl dünyanın dört bir yanından gelen binlerce turisti ağırlayan Kuzey Kıbrıs’ta yazlık ev alan Avrupalıların sayısı her geçen gün artıyor. Özellikle 2014 yılından sonra tekrardan İngiliz ailelerin tercih ettiği Kuzey Kıbrıs’taki yazlık evlerin en büyük avantajı ise uygun fiyatları.

Fırsatlar diyarı

Avrupa’daki konut fiyatları ile karşılaştırıldığında tam bir fırsatlar diyarı olan Kuzey Kıbrıs, sıcak Akdeniz iklimi, uzun yaz mevsimi, masmavi denizi ve doğal güzellikleri ile de uluslararası konut yatırımcısının dikkatini çekiyor.Kuzey Kıbrıs Gayrienkul Piyasasısı 2014 sonrası İstanbul’dan sonra yerli ve yabancı yatırımcıların gozdesi olmaya başladı.En fazla konut alanların başında İngiliz, Rus, Arap ,İsviçre,Finlandiya ve Norveçliler Türklerden sonra başı çekmekte.
2015 yılı itibari ile Ruslardan sonra Arap dünyası da Kuzey Kıbrıs konut pazarına daha da cazip bakmaya başladı. Şu anda ismini gizleyen büyük şirketlerin temsilcileri özelikle Girne ve Magosa bölgesinde emlak alımı yatırımı ve piyasa araştırması yapmaya başladı.
  Lüks ve teknoloji ağırlıklı
Her ne kadar da Arapların Kuzey Kıbrıs emlak piyasasına göstermeye başladığı ilgi var olsa da 2009 sonrası yaşanan yabancı yatırımcıların durgunluğu ile Kuzey Kıbris emlak piyasasında yaşanan daralma ve küçülmenin getirdiği arz karşısında Girne bölgesine yükselmeye başlayan çok katlı daireler dışında Arapların alışkın olduğu lüks ve teknoloji ağırlıklı büyük konutların yapımına hâlen başlanmadı.Araplara yönelik lüks villa konutuna girecek olan ilk inşaat şirketleri pastadan büyük dilimi almayı başaracak gibi gözüküyor.
Emlak piyasasının yanısıra Kuzey Kıbrıs Girne bölgesinde önümüzdeki 2-3 yıl içerisinde tamamlanması beklenen 8 adet 5 yıldızlı ve casino izinli hotel yatırımı olması da Turk ve yabancı yatırımcıların dikkatini çekmeye başladı.

10 yılda 200.000 öğrenci

Kıbrıstaki Emlak ve Turizm piyasasının yanısıra eğitim ve sağlık alanındaki yatırımları göz ardı etmemek lazım. Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’nin (KKTC) dünya çapında bir “eğitim adası” olarak tanınması için 1.2 milyar dolarlık yatırım yapan Yakın Doğu Üniversitesi’nin yanı sıra üniversiteler arasında rekabet gibi başlayan yatırım atağı daha da kızışacakmış gibi gözüküyor. Sağlık alanında dünya çapında ve en gelişmiş hizmeti vermek için Florence Nightingale ile bir protokol imzaladıklarını söyleyen GAÜ Girne Amerikan Üniversitesi “Ülke ihtiyaçlarını bildiğimiz için halkımızın yanısıra sağlık turizmine de büyük ölçüde katkısı olacak bu yatırımla hem diş kliniği hem de hastane olarak ülkedeki sağlık hizmetinin çıtasını yükselteceğiz” dedi.
Kuzey Kıbrıs Eğitim Bakanlığından resmi olarak 2014-2015 eğitim ve öğretim yıllarında yapılan ögrenci kaydının 70,004 olarak açıklandığı ve bu rakamın 10 yıl içerisinde 200,000 üzerine çıkması hedeflendiği açıklandı.

Girne’deki emlak piyasası ve fiyatları:

Girne’deki arsa fiyatları m2: Girne içerisindeki beyaz bölgede yer alan arsaların m2 fiyatı 2015 yılı başı itibari ile 350 GBP-400G BP arasında değişmektedir. 2013-2015 Yılları arasında Kıbrısta en çok Girne’de beyaz bolgede yer alan arsa fiyatlarının değeri kazandığı gözlemlenmektedir.
Girne’de daire fiyatları: Girne içerisinde 2014-2015 yılları arasındaki ortalama m2 fiyatlarının 650 GBP’den başladığı, kalite ve kat sayısına gore fiyatının arttığı gözlenmektedir.
Girne’de villa fiyatları: Girne ve civari yerleşim bölgelerinde (Edremit , Zeytinlik, Bellapais, Catalköy , Ozanköy ) m2 fiyatlarının 1100 GBP dan başlayıp konum , kalite , ulaşım ve manzarasına gore değişmektedir.
Girne bölgesinde arsa – arazi fiyatları: Girne, ve civarı yani Edremit , Zeytinlik, Bellapais, Catalköy, Ozanköy Bölgelerindeki altyapısı hazır arsa ve arazilerin fiyatlarının en az m2 bazında 120 GBP Olarak alıcı bulduğu görulmektedir.
Girne’nin batısı arsa arazi fiyatları: Girne’nin batısı Alsancak, Lapta, Karşıyaka bölgelerindeki altyapısı hazır olan arsa ve arazilerin fiyatlarının m2 olarak en az 100 GBP Olarak değerlendirilmektedir.
Girne’nin batısındaki konut fiyatları: Girne’nin batısındaki Alsancak, Lapta, Karşıyaka bölgelerindeki konutların altyapısı, konumu ve manzarasına göre en az 80 GBP olarak değerlendirilmektedir.

2017 yılında emlak fiyatlarının yoğun talep nedeniyle yükseleceğini açıklayan Kıbrıs Türk Emlakçılar Birliği Başkanı Hasan Sungur, Türkiye’deki terör korkusunun Türk vatandaşlarını Kıbrıs’a yönlendireceğini dile getirdi.

Hasan Sungur, artık yatırım yapılan Rum mallarının geri iade edilmesi gibi bir korku olmadığını ve bu yüzden Rum mallarının satışında artış olacağını ve fiyatlarının da değer kazanacağını açıkladı.

Güney Kıbrıs’taki emlak fiyatlarının yükseleceğini belirten Sungur, bu nedenle Güney Kıbrıs’tan Kuzey Kıbrıs’a yerleşecek olan yabancıların sayısında artış olacağını belirtti.

Kıbrıs Türk Emlakçılar Birliği Başkanı Hasan Sungur, 2017 yılında emlak sektörüyle ilgili beklentilerini Kıbrıs Postası’na değerlendirdi. 2015 yılı sonunda yaptığı beyanatta 2016 yılı sonu itibariyle emlak satışlarında patlama yaşanacağına yönelik öngörüde bulunduğunu ve bu öngörüsünün gerçekleştiğini ifade etti. Sungur, 2017 yılında emlak sektörüyle ilgili öngörülerini Kıbrıs Postası ile paylaştı.

“TÜRKİYE HALKI KIBRIS’I SIĞINACAK GÜVENLİ LİMAN OLARAK GÖRÜYOR”

2017 yılında emlak fiyatlarının yoğun talep nedeniyle yükseleceğini açıklayan Kıbrıs Türk Emlakçılar Birliği Başkanı Hasan Sungur, Türkiye’deki terör korkusu nedeniyle, Türkiye halkının hem yakın gördüğü, hem de aynı dil konuşulduğu için yabancılık hissetmeyeceği Kıbrıs’a yöneleceğini ve Kıbrıs’ı sığınılacak güvenli bir liman olarak gördüklerini ifade etti. Sungur, Türkiye’den ülkemize konut talebinin artacağını dile getirdi.

“ÇÖZÜM OLURSA YATIRIM YAPILAN RUM MALLARI GERİ İADE EDİLMEYECEK”

Akdeniz’in en ucuz adası olduğumuzu savunan Hasan Sungur, Rus ve İskandinav ülkesi vatandaşlarının Akdeniz ikliminde ve ucuz olan adamıza ilgisinin yüksek olduğunu belirtti. “Kıbrıs sorununda bir çözüme ulaşılması durumunda 1974 yılından sonra Rum malına yatırım yapmışsanız, toprağın sahibi tazminatını alacak ve eviniz size kalacak” diyen Hasan Sungur, mal tazmini konusunda bu şekilde bir anlaşmaya varıldığını, bu yüzden artık yatırım yapılan Rum mallarının geri iade edilmesi gibi bir korku olmadığını ve bu yüzden Rum mallarının satışında artış olacağını ve fiyatlarının da değer kazanacağını açıkladı.

“GÜNEY KIBRIS’TAKİ YABANCILARDAN KUZEY KIBRIS’A CİDDİ BİR TALEP VAR”

Güney Kıbrıs’ın ekonomik buhrandan çıkmış olması nedeniyle 2017 itibariyle emlak fiyatlarının eski değerine geleceğini belirten Hasan Sungur, “Güney Kıbrıs’ta yaşayan yüz bin’e yakın Rus var. Emlak fiyatlarının artmasıyla birlikte, Güney Kıbrıs’ta 2+1 daire fiyatları 270 ile 300bin Euro arasında olacak. Güney’deki dairesini satıp Kuzey Kıbrıs’tan 80-90 bin Euro civarında gayet iyi durumda yeni bir 2+1 daire alarak geri kalan parayı değerlendirebilirler. Bu yönde ciddi bir potansiyel ve talep var” diyerek Güney Kıbrıs’tan Kuzey Kıbrıs’a yerleşecek olan yabancıların sayısında artış olacağını belirtti.

Kaynak:www.gazetevatan.com/kibris-ta-emlak-piyasasi-kizisiyor-784609-emlak/
Kaynak:www.kibrispostasi.com/sungur-2017-yilinda-kktc-emlak-piyasasi-altin-yilini-yasayac

Aktüel İnsan

Güncel bilginin doğru adresi.   www.aktuelinsan.com

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir