Kıbrıs’ta Girişimcilik Üzerine Harika Bir Panele Katıldım

Cumartesi günü Girne Gençlik ve Gelişim Merkezi tarafından organize edilen girişimci ve yatırımcı çok değerli insanların katıldığı harika bir Startup Talks Girne 2018 paneline katıldım.

Panelde hayatlarında bir çok girişime ve yatırıma yer vermiş 4 değerli konuşmacıyla tanışma fırsatı buldum. Tunç Yalgın,  Kazım Erarslan, Ahmet Tokatlıoğlu, Hasan Can Turanlı’nın konuşmacı olarak katıldığı panelde kendi girişimcilik hikayelerini anlatmalarının yanı sıra girişim yapmak isteyenlerin sorularına da içtenlikle cevap verdiler.

Verimli geçen panelde dikkatimi çeken bir kaç konuyu aktarmak istiyorum. 

Girişimcilik doğuştan gelen bir özelliktir yada sonradan kazanılan bir özelliktir. Bu iki görüşü ayrı ayrı benimseyen iki girişimcinin bakış açılarına göre hikayelerini dinlediğimde bence girişimcilik ruhu doğuştan gelen erken yaşlarda yaşadığımız ve hayatımızı şekillendiren olaylarla biçimlenen  bir ruhtur. Sonradan ancak tüccar olunabilir. Girişimcilik ruhu vardır ya da yoktur, kişide sadece doğru şekilde ortaya çıkmayı beklemektedir diye düşünüyorum.

Her konuşmacının ayrı ayrı vurguladığı konu ise cesaret etmek, analiz yapmak ve pes etmemek. Girişimciyi normal insanlardan ayıran en büyük özellik cesaret edip adım atmak.

Kazım Erarslan’ın Kıbrıs’ta ki yatırımından bahsettiği bölümde girişimin kendi hayatını da kolaylaştıran ve yaşadığı sorunları çözen bir proje olduğunu gördüğünde yatırım yaptığını aktardı. Bu da aslında yatırımcıların farklı bir bakış açısını da ortaya koyuyor.

Panel arasında Tunç Yalgın ve Hasan Can Turanlı’ya girişimlerinizde başarısız olduğunuzda başarısızlık psikolojiden nasıl kurtuluyorsunuz diye sorduğumda aldığım cevap; kendi arkadaş çevrelerinin de girişimcilerden oluştuğu bu yüzden bu tür problemleri sürekli konuşarak bir birlerini motive ettiklerini başarısızlıklarının çevrelerinde olağan bir durum olduğunu aktardılar.  Bu cevap  bu tür etkinliklerin önemini vurgular nitelikteydi.

Yazımı sonlandırırken Bu tarz etkinlikler takip etmek için Girne Gençlik ve Gelişim Merkezi (GİGEM)’nin sayfasını beğenebilirsiniz: Facebook GİGEM ayrıca Kıbrıs’ta ki girişimcileri bir araya getiren, tüm girişimcilik destekleme programlarını barındıran ve bu konuda eğitimler organize eden Burak Berk Doluay’ın da kurucusu olduğu Cyprusinno web sitesini ziyaret etmenizi de öneririm.

 

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir