Aktüel İnsan

Güncel bilginin doğru adresi.   www.aktuelinsan.com

Yakın Doğu Üniversitesi Hakkında Genel Bilgiler

Yakın Doğu Üniversitesi

Yakın Doğu Üniversitesi, 1988 yılında Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’nin Başkenti Lefkoşa’da kurulan bir üniversitedir. Yakın Doğu Üniversitesi bugün 78 farklı ülkeden gelen 20 binden fazla öğrencisiyle, uluslararası bir kimlikte yüksek düzeyde eğitim olanakları ve yetkin öğretim kadrosuyla etkinlik gösteren bir yüksek öğretim kurumudur. Yakın Doğu Üniversitesi, Avrupa Üniversiteler Birliği’ne (EUA),UNESCO bünyesindeki Dünya Üniversiteler Birliği’ne (IAU), Uluslararası Mühendislik Eğitimi Topluluğu (IGIP), Dünya Sağlık Örgütü’ne bağlı Avicenna Group ve Uluslararası Saygın Medikal Akreditasyon Sistemi (JCI) ve İslam Dünyası Üniversiteler Federasyonu’na (FUIW) tam üyedir.

Çağdaş bir kampüs alanı içerisinde yapılanmış olan Yakın Doğu Üniversitesi, bütün fakülteleri, yüksekokulları, enstitüleri, laboratuvarları, atölyeleri, bilgisayar merkezleri, kültür merkezleri, kütüphanesi, yurtları, olimpik kapalı yüzme havuzu ve diğer sosyal ve sportif tesisleri ile Özel Yakın Doğu İlkokulu ve Özel Yakın Doğu Kolejibir bütün oluşturmaktadır. Yakın Doğu Üniversitesi kampüsünde bulunan YDÜ-IBM İleri Araştırmalar Merkezi ile dünya sorunlarına çözüm aramaktadır.

Tüm akademik ve idari birimleriyle Yakın Doğu Üniversitesi’nin tek amacı, 16 Fakülte, 135 bölüm, 2 Yüksekokul, 4 Meslekokulu ve 4 Enstitüsündeki 187 programda lisans ve lisansüstü eğitim yapan seçkin öğrencilerine en iyi eğitim ve öğretim ortamı sağlamak yanında, onları kendine güvenen, sorumluluğunu her şeyin üzerinde tutan, akılcı, yaratıcı, araştırmacı ve özgür düşünceye sahip Atatürk ilke ve devrimlerini özümsemiş bireyler olarak yetiştirmektir.

Yakın Doğu Üniversitesi kuruluşundan bu yana geçen ve bir kurumun tarihi bakımından son derece kısa sayılan bir zaman dilimi içerisinde olağanüstü bir hızla gelişmiş ve Kıbrıs’ın bir eğitim ve kültür merkezi olmuştur.

Uluslararası Europe Business Assembly (EBA) Değerlendirme Kurulu tarafından 2 Temmuz 2013’de Montreux’de (İsviçre) EBA’nın tek olarak verdiği “En İyi Üniversite Altın Ödülü”ne ve 4 Temmuz 2014’de İtalyanın Stresa kendinde Avrupa Uluslararası Kalite Ödülü’ne Yakın Doğu Üniversitesi layık görülmüştür. Mütevelli Heyeti Başkanı Doç. Dr. İrfan S. Günsel’e sunulmuş  ve altı çizilen açıklamada, ödülün, üniversite bünyesinde ilk olarak gerçekleştirilen Eğitim ve Araştırma Hastane si, Büyük Kütüphane, IBM Süper Bilgisayar’ın da içinde bulunduğu İnovasyon ve Bilişim Teknolojileri Merkezi, Eczacılık Fakültesi, Diş Hekimliği Fakültesi ve son olarak da Girne Universitesi gibi gelişim projelerinin hayata geçirilmesinde üstlendiği lider rolün yanı sıra sözkonusu projelerin ulusal, uluslararası boyutta sağladığı sürdürülebilir kalite ile bilimsel, sosyal faydalar doğrultusunda verildiği vurgulanmıştır.

Dr. Suat Günsel

Yakın Doğu Üniversitesi, 1988 yılında KKTC Milli Eğitim Bakanlığı’nın 17/1986 sayılı Yasası’na bağlı olarak Bakanlar Kurulu onayı ile Dr. Suat Günsel tarafından Lefkoşa’da kurulmuştur. Dr. Suat Günsel 1952 yılında Kıbrıs’da bir orman görevlisinin oğlu olarak dünyaya geldi.

Orta Doğu Teknik Üniversitesi Fizik Bölümü’nden mezun olduktan sonra Eğitim Psikolojisi dalında doktora yapmıştır. Eğitim ve Sağlık konusunda uluslararası standartlarda bir dünya değeri yaratmayı ve bu değeri hem kendi toplumunun, hem de dünya insanlığının hizmetine sunmak Dr. Suat Günsel’in hayat felsefesi olmuştur.

Dr. Suat Günsel Uluslararası Europe Business Assembly (EBA) Değerlendirme Kurulu tarafından 2 Temmuz 2013’de Montreux’de (İsviçre) yaptıkları çalismalarla uluslararası toplumun sosyal, ekonomik, kültürel gelişimine ve uluslararası işbirliğine katkılarından ötürü Uluslararası Socrates Ödülü’ne layık görülmüştür.

10 Ekim 2014’de Uluslararası Sokrates Komitesi Liderler Zirvesi’nde Dr. Suat İ. GÜNSEL’e ülkesindeki en büyük eğitim kurumunun yaratılmasına ve gelişmesine liderlik ederek, kurduğu ve geliştirdiği eğitim kurumunun sağladığı ve ayrıca, Avrupa’nın entegrasyonu ile gelişimine yine eğitim, bilim ve kültür alanında şahsen katkı koyduğu için Birleşik Avrupa Ödülü takdim edildi.

Akademik Birimler

Fakülteler ve Bölümler

İngilizce Hazırlık Okulu

 • Hemen hemen her bölüm İngilizce eğitim verdiği için hazırlık mecburidir.

Tıp Fakültesi
Yakın Doğu Üniversitesi Tıp fakültesi AVCİENNA listesinde.

 • Temel Tıp Bilimleri Bölümü
  • Programlar: Anatomi Biyofizik, Biyoistatistik, Fizyoloji, Histoloji-Embriyoloji, Tıbbi Biyokimya, Tıbbi Biyoloji, Tıbbi Mikrobiyoloji ve Klinik Mikrobiyoloji, Tıp Eğitimi ve Bilişimi.
 • Dahili Tıp Bilimleri Bölümü
  • Programlar: Acil Tıp, Adli Tıp, Çocuk ve Ergen Ruh Sağlığı ve Hastalıkları, Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları (Pediatri), Deri ve Zührevi Hastalıkları (Dermatoloji), Fiziksel Tıp ve Rehabilitasyon, Göğüs Hastalıkları Halk Sağlığı, İç Hastalıkları, Kardiyoloji, Nöroloji, Nükleer Tıp, Radyasyon Onkolojisi, Radyoloji, Ruh Sağlığı ve Hastalıkları (Psikiyatri), Spor Hekimliği, Tıbbi Farmakoloji, Tıbbi Genetik.
 • Cerrahi Tıp Bilimleri Bölümü
  • Programlar: Anesteziyoloji ve Reanimasyon, Beyin ve Sinir Hastalıkları Cerrahisi (Nöroşirurji), Çocuk Cerrahisi, Genel Cerrahi, Göz Hastalıkları, Kalp ve Damar Cerahisi, Kadın Hastalıkları ve Doğum, Kulak Burun Boğaz ve Baş Boyun Cerrahisi, Ortopedi ve Travmatoloji, Plastik ve Rekonstrüktif Cerrahi, Tıbbi Patoloji, Üroloji.

Açık ve Uzaktan Eğitim Fakültesi

 • İşletme Yönetimi, Pazarlama Yönetimi, Uluslararası İlişkiler, Bankacılık ve Finans, Ekonomi

İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi

 • Avrupa Birliği İlişkileri Bölümü, Bankacılık ve Finans Bölümü, Bilgi ve Belge Yönetimi Bölümü, Bilgisayar-Enformatik Bölümü, Ekonomi Bölümü, İnsan Kaynakları Yönetimi Bölümü, İşletme Bölümü, Pazarlama Bölümü, Siyaset Bilimi Bölümü, Uluslararası İlişkiler Bölümü, Uluslararası İşletme Bölümü.

Mühendislik Fakültesi

 • Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Bilgisayar Mühendisliği, İnşaat Mühendisliği, Makine Mühendisliği, Biyomedikal Mühendisliği, Bilişim Sistemleri Mühendisliği, Gıda Mühendisliği, Otomotiv Mühendisliği, Yazılım Mühendisliği,Biyomühendislik, Petrol ve Doğalgaz Mühendisliği.

Mimarlık Fakültesi

 • Mimarlık, İç Mimarlık, Peyzaj Mimarlığı.

Fen Edebiyat Fakültesi

 • Türk Dili ve Edebiyatı Bölümü, İngiliz Dili ve Edebiyatı Bölümü, Psikoloji Bölümü, Matematik Bölümü, Moleküler Biyoloji ve Genetik Bölümü.
 • Güverte Bölümü, Deniz İşletmeciliği ve Yönetimi Bölümü, Gemi Makineleri İşletme Mühendisliği Bölümü.

Hukuk Fakültesi

 • Hukuk Bölümü

Sahne Sanatları Fakültesi

 • Dramatik Yazarlık, Oyunculuk.

Atatürk Eğitim Fakültesi

 • Bilgisayar ve Öğretim Teknolojileri Öğretmenliği Bölümü, İlköğretim Matematik Öğretmenliği Bölümü, İngilizce Öğretmenliği – ELT Bölümü, Rehberlik ve Psikolojik Danışmanlık Bölümü, Okul Öncesi Öğretmenliği Bölümü, Sınıf Öğretmenliği Bölümü, Tarih Öğretmenliği Bölümü, Türk Dili ve Edebiyatı Öğretmenliği Bölümü, Türkçe Öğretmenliği Bölümü, Coğrafya Öğretmenliği Bölümü, Fen Bilgisi Öğretmenliği Bölümü, Sosyal Bilgiler Öğretmenliği Bölümü, Zihin Engelliler Öğretmenliği Bölümü, Üstün Zekalılar Öğretmenliği Bölümü, Resim İş Öğretmenliği Bölümü, Felsefe Grubu Öğretmenliği Bölümü, Müzik Öğretmenliği Bölümü, Yetişkin Eğitimi Öğretmenliği Bölümü.

Güzel Sanatlar ve Tasarım Fakültesi

 • Grafik Tasarım Bölümü, Plastik Sanatlar Bölümü (Resim, Heykel, Seramik).

Turizm ve Otelcilik Meslek Yüksekokulu

 • Turizm ve Otelcilik, Aşçılık.

Bilgisayar ve Teknoloji Yüksekokulu

 • Bilgisayar Teknolojisi ve Programlama Yüksek Tekniker Programı, Elektrik Elektronik Teknolojileri Yüksek Tekniker Programı, İnşaat ve Teknik Çizim Teknolojileri Yüksek Tekniker Programı.

Beden Eğitimi ve Spor Yüksekokulu

 • Antrenörlük Eğitimi, Beden Eğitimi ve Spor Öğretmenliği, Spor Yöneticiliği.

Diş Hekimliği Fakültesi

 • Ağız, Diş ve Çene Cerrahisi Anabilim Dalı, Diş Hastalıkları ve Tedavisi Anabilim Dalı, Endodonti, Ağız, Diş ve Çene Radyolojisi, Ortodonti Anabilim Dalı, Pedodonti Anabilim Dalı, Periodontoloji Anabilim Dalı, Protetik Diş Tedavisi.

Eczacılık Fakültesi

 • Analitik Kimya Anabilim Dalı, Biyokimya Anabilim Dalı, Farmakognozi Anabilim Dalı, Farmakoloji Anabilim Dalı, Farmasötik Botanik Anabilim Dalı, Farmasötik Kimya Anabilim Dalı, Farmasötik Teknoloji Anabilim Dalı, Klinik Eczacılık Anabilim Dalı, Toksikoloji Anabilim Dalı.

İletişim Fakültesi

 • Gazetecilik Bölümü, Radyo Televizyon ve Sinema Bölümü, Halkla İlişkiler ve Tanıtım Bölümü, Görsel İletişim ve Tasarım Bölümü.

İlahiyat Fakültesi

Veterinerlik Fakültesi

 • Temel Bilimler Bölümü, Klinik Öncesi Bilimler Bölümü, Klinik Bilimleri Bölümü, Zootekni ve Hayvan Besleme Bölümü, Besin Hijyeni ve Teknolojisi Bölümü.

Sağlık Bilimleri Fakültesi

Beslenme ve Diyetetik, Hemşirelik, Fizyoterapi ve Rehabilitasyon, Sağlık Kurumları Yönetimi.

Okullar

 • Yaz Okulu
 • İngilizce Hazırlık Okulu
 • Türk Dili Okulu

Meslek Yüksekokulları

 • Beden Eğitim ve Spor Yüksekokulu
 • Turizm ve Otelcilik Meslek Yüksekokulu
 • Meslek Yüksekokulu (Bankacılık ve Sigortacılık, Bilgisayar Programcılığı, Elektronik Teknolojisi, Film Yapım Teknikleri, İnşaat Teknolojisi, Muhasebe ve Vergi Uygulamaları, Radyo ve Televizyon Teknolojisi, Turizm ve Otelcilik, Alternatif Enerji Kaynakları Teknolojisi, Bilgisayar Destekli Tasarım ve Animasyon, Dış Ticaret, Fotoğrafçılık ve Kameramanlık, Görsel İletişim, Grafik Tasarım, Mimari Restorasyon, Otomotiv Teknolojisi, Saç Bakımı ve Güzellik Hizmetleri, Uygulamalı İngilizce ve Çevirmenlik)
 • Adalet Meslek Yüksekokulu (Adalet)
 • Sağlık Hizmetleri Meslek Yüksekokulu (Anestezi, Biyomedikal Cihaz Teknolojisi, İlk ve Acil Yardım, Yaşlı Bakım, Ağız ve Diş Sağlığı Destek Personeli, Ameliyathane Hizmetleri, Çocuk Gelişimi, Diyaliz Teknikerliği, Eczacılık Hizmetleri, Laborant ve Vet. Sağlığı Teknikerliği, Odyoloji Teknikerliği, Optisyenlik, Patoloji Laboratuvarı Teknikerliği, Radyoterapi Teknikerliği, Tıbbi Dokümantasyon ve Sekreterlik, Tıbbi Görüntüleme Teknolojisi, Tıbbi Laboratuar Teknikerliği)
 • Yüksek Tekniker Programı – 3 Yıllık (Bilgisayar Teknolojileri ve Programlama, Elektrik ve Elektronik Teknolojileri, İnşaat ve Çizim Teknolojileri)

Enstitüler

 • Adli Bilimler Enstitüsü
 • İş Sağlığı ve Güvenliği Enstitüsü
 • Nöroloji Enstitüsü
 • Kardiyolojik Bilimler Enstitüsü
 • Eğitim Bilimleri Enstitüsü
 • Fen Bilimleri Enstitüsü
 • Sağlık Bilimleri Enstitüsü
 • Sosyal Bilimler Enstitüsü

Araştırma Merkezleri

 • Kıbrıs Tarihi Araştırmaları Merkezi (YDÜ-KTAM), Atatürk İlke ve İnkılap Tarihi Araştırma Merkezi, Psikolojik Danışma Merkezi, TEAL Araştırma Gemisi, Turizm Araştırma Merkezi, YDÜ-IBM İleri Araştırmalar Merkezi, Rûmi Enstitüsü, Akıllı Sistemler Araştırma Merkezi, Çevre Bilimleri Enstitüsü ve Herbarium, Bilgi Yönetimi Araştırmaları Merkezi, Uygulamalı Yapay Zeka Merkezi, Yakın Doğu Üniversitesi Hastanesi Diyaliz Merkezi, Tanıtım ve Halkla İlişkiler Merkezi, Onkoloji Merkezi, Genetik ve Kanser Tanı Merkezi, Yaşam Boyu Eğitim Merkezi, Kariyer Merkezi, Strateji ve Enerji Politikaları Araştırma Merkezi, Rauf Raif Denktaş Araştırma Merkezi, İnovasyon ve Bilişim Teknolojileri Araştırma Merkezi, Sanat ve Tasarım Araştırmaları Merkezi, Yakın Doğu Enstitüsü, Mimarlık-Tasarım-Planlama Araştırma Merkezi, İrfan Günsel Araştırma Merkezi, Toplumsal Araştırma ve Geliştirme Merkezi, İletişim Araştırmaları Merkezi, Tüp Bebek Merkezi, Uzaktan Eğitim Merkezi, Sigara Bırakma Merkezi.

YDÜ Hastanesi

Yakın Doğu Üniversitesi ve YDÜ Hastanesi

Uluslararası standartlar ve “Joint Commision International” (JCI) akreditasyon kriterlerine uygun olarak yapılan hastane,hastaların gerek medikal, gerekse diğer ihtiyaçlarını en üst kalite seviyesinde karşılıyor. Yakın Doğu Üniversitesi Kampüsü içinde fonksiyon itibarı ile üç, dört ve dokuz katlı üç ana blok olarak 55,000 metre kare kapalı alanı bulunan YDÜ Hastanesi, 22’si VIP olmak üzere 209 tek kişilik hasta odası, 8 ameliyathane, 30 yoğun bakım ile 17 yeni doğan yoğun bakım ünitesine sahip Sağlıkla ilgili bütün testlerin yapılabileceği laboratuvarları, tanıda etkin rolü bulunan en gelişmiş görüntüleme cihazlarının olduğu Radyoloji, Kalb, Onkoloji , Diyaliz, Genetik ve Kanser Tanı Merkezleri vardır. YDÜ Hastanesi toplam olarak 36 bölümü ile uluslararası standartlarda hizmet vermekdedir.

YDÜ Hastanesi 2013’de Avrupa Uluslararası En İyiler Ödül Töreni’nde (Frankfurt, Almanya) “Altın Kalite Ödülü”ne, ve uluslararası kurumlar ile kuruluşların sürdürülebilir güvenirlik ve kalite değerlendirmelerini yapan Otherways Yönetim Kuruluşunun “2013 Kalite ve İşletme Prestiji Altın Ödülü”ne (Roma, İtalya) layık görülmüştür.

Kampüs

Kütüphane

KKTC’nin en büyük kütüphanesi olan ve 15,000 m2 kapalı alan üzerinde yapılmış ve 4 kat ve 4 blokdan oluşan bu kompleks sadece boyutlarıyla değil sunduğu ve hedeflediği hizmetlerle de dünya standartlarına uygun bir kütüphanedir. Haftanın 7 gün 24 saati öğrencilere, akademisyenlere ve halka hizmet veren Büyük Kütüphane’de 600 binden fazla basılı kaynak, 150 milyon üzerinde elektronik kaynak bulunmaktadır. Gün içerisinde kütüphaneyi 6500-7000’e yakın kişi ziyaret etmektedir. Kütüphanede 51 dilde Beril alfabesi ile sesli kitap, 7 bine yakın film arşivi mevcutdur. Kütüphanede 4 amfitiyatro bulunuyor. YDÜ Büyük Kütüphanesinin “Türk Dünyası Merkez Kütüphanesi” olarak kabul görmüştür. Yakın Doğu Üniversitesi (YDÜ) ile TC Kültür ve Turizm Bakanlığı arasında imzalanan protokol çerçevesinde YDÜ büyük kütüphanesinde uygulanan otamasyon sistemine uygun olarak TC’nin 1112 halk kütüphanesinin kullanacağı kütüphane otomasyon sistemi projesi gerçekleşmiştir.

İnovasyon ve İleri Araştırma Merkezi

Yakın Doğu Üniversitesi, IBM ortaklığı ileYDÜ Teknoparkı’nın temeli, araştırma-geliştirme ve inovasyon aktivitelerinin güç merkezi olan “YDÜ-IBM İnovasyon ve İleri Araştırmalar Merkezi’ni kurmuştur.Yakın Doğu Üniversitesi Kampüsü’nde kurulan “YDÜ-IBM İleri Araştırmalar Merkezi, Avrupa Araştırma Alanı’nı (ERA) ve Türkiye Araştırma Alanı’nı (TARAL) misyonu çerçevesinde KKTC Araştırma Alanı’nın yaratılmasına öncülük etmiştir.Bu yapı içerisinde içinde yeralan süper bilgisayarlar 1280 işlemcilidir. Dörder çekirdekli Intel işlemcinin kullanıldığı Süper Bilgisayar’ın işlem yapabilme kapasitesi ise uygun olarak Rmax = 9,2 Tflops ve Rpeak =11,9 Tflops’dir. Süper Bilgisayar, iklim değişikliklerinin araştırılması, deprem simülasyonları, uzay araştırmaları, yüksek enerji fiziği, nano ve bioteknoloji ürünlerinin buluş ve tasarımında, disiplinlerarası ve üstü araştırmalarda, bilgi yönetiminde, temel bilimlerde, yaşam bilimleri olan tıp, eczacılık, mikrobiyoloji ve genetik gibi alanlarda bilimsel araştırmalar için büyük önem taşımaktadır. YDÜ ve TÜBİTAK ULAKBİM arasında imzalanan protokolle, YDÜ’deki Süper bilgisayar, Türk Ulusal Grid ve Yüksek Başarımlı Hesaplama e-Altyapısı’na dahil edilmiş ve Türkiye’deki akademik kurumların hizmetine açılmıştır.

Herbaryum

Kuzey Kıbrısın doğal bitkilerinden ve endemik türlerinden örnekler toplanarak oluşturulan herbaryum merkezi 6469 bitki örneği ile Temmuz 2007 tarihinden itibaren NyuYork Botanik Bahçesi (New York Botanical Garden) kayıtlarında NEU (Near East University, Nicosia) uluslararası kodunu almış bulunmaktadır. Adanın bitkileri ve bitki örtüsü ile ilgili çeşitli alanlarda bilimsel araştırma yapmak; adada nesli kaybolmakta olan bitkilerinin korunması ile faydalı ve ekonomik değeri olan bitkileri ile ilgili çalışmalar yapmak; tohum katalogları ve kuru herbaryum örnekleri değişimi ile dünya herbaryum merkezleri ile bilimsel ilişkilerde bulunmak; bitkileri öğrencilerimize ve halka tanıtmak merkezimizin amaçlarından bazılarıdır. Herbaryum merkezi içerisinde Çiçekli Bitkiler, Mantarlar ve Alg’lerden (su yosunları) oluşan kolleksiyonlar bulunmaktadır.

Kampüste Yaşam

Yakın Doğu Üniversitesi Hukuk Fakültesi

YDÜ Hastanesi ve YDÜ Tıp Fakültüsü

Kampüste mevcut olan Atatürk Kültür ve Kongre Merkezi, [1],Olimpik kapalı Yüzme Havuzu, Sağlık ve Kondisyon Merkezi, Kulüpler, Amfiler, Kitap Evi, Kırtasiyeler, Eğitim Sarayı, Yurtlar ve Restoranlar öğrencilere en yüksek derecede hizmet vermektedir.

Kampüste bulunan öğrenci yurtları dört, iki ve tek kişilik kullanıma göre düzenlenmiş, tümü internet destekli ve öğrencilerin günlük ihtiyaçlarına kusursuz cevap verecek şekilde oluşturulmuştur. Ayrıca YDÜ kampüsü içerisinde öğrenci ve öğretim görevlilerinin her türlü ihtiyacına cevap verecek kapasitede restoranlar, cafeler ve alış-veriş merkezleri vardır. 150’yi aşkın otobüs ve minibüsle Lefkoşa arterleri ve Ercan Havalanı’na düzenli olarak otobüs seferleri yapılmakta ve öğrencilerin ulaşım ihtiyacına cevap verilmektedir.

Olimpik Kapalı Yüzme Havuzu, 2700 metrekarelik alan, 16 metre yüksekliği, 50 x 21 metrelik boyutu, 3100 ton su hacmi, merkezi ısıtma sistemi, 1000 kişilik seyirci kapasitesi ve modern iç donanım ile KKTC’nin ilk ve tek Olimpik Kapalı Yüzme Havuzu’dur.

YDÜ yüzme takımı yüzücüleri KKTC’de düzenlenen tüm resmi müsabakaların yanı sıra, TC Yüzme Şampiyonası’na ve birçok uluslararası Yüzme Şampiyonalarına katılmış ve birçok yüzücü madalyalar kazanmıştır.

Yayınlar

Yakın Doğu Üniversitesi TV ya da YDÜ TV, Yakın Doğu Üniversitesi’nin eğitim ve uygulama televizyonudur. Üniversitenin iletişim Fakültesi’nin kurulmasının ardından Atatürk Kültür ve Kongre Merkezi binasında bir stüdyo, iki kurgu ünitesi ve bir reji ile deneme yayınlarına başlamıştır.

UHF bandı 54. kanaldan yayın yapan Yakın Doğu Üniversitesi TV, Kıbrıs adasının tamamından izlenebilmektedir. Çoğunlukla öğrencilere hizmet misyonunu benimseyen kanal öncelikli olarak üniversite etkinlikleri, duyurular,üniversite bünyesindeki her türlü sosyal kültürel ve bilimsel toplantı, seminer ve konferansları yayınlamaktadır.

88.0 frekansından yayın yapan YDÜ FM veya Yakın Doğu Radyo ise üniversitenin eğitim ve uygulama radyosudur.

Şimdi Paylaş...
Aktüel İnsan

Aktüel İnsan

Güncel bilginin doğru adresi.   www.aktuelinsan.com

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir